إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثَلَمَ فِی الإِسْلامَ ثَلْمَةً ، وَلا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ "

الامام الصادق علیه السلام


1-تولد درروستای کن از استان تهران سال1310
2-آخرین فرزند ازخانواده هشت نفره درخانواده ای مذهبی وکشاورز
3-در سن 13 سالگی، وارد حوزه علمیه شد و به تحصیل علوم دینی پرداخت.
4- تحصیلات حوزوی را در مدرسه لر زاده آغاز کرد/ در کنار مرحوم برهان به طی مراحل علمی و معنوی پرداخت. اساتید آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره)، آیت الله گلپایگانی و علامه طباطبایی (ره )
5-ورود درعرصه سیاسی مبارزاتی با رژیم شاه ، از18سالگی ودستگیری وضرب وشتم دراردستان اصفهان و تبعید ایشان، 
6-دستگیری و تبعید به بوکان در سال 1353
7- عضویت در هسته 5 نفره شورای انقلاب، عضویت در شورای قانون اساسی، نخست وزیری و عضویت در شورای نگهبان، همه به اصرار دوستان یا امر شخص امام (رحمه الله) بود.
8- زمانی که رئیس جمهور و نخست وزیر همزمان ترور شده بودند، نخست وزیری به ایشان سپرده شده بود، چرا که تنها قدرتی شناخته شد که می توانست در آن برهه زمانی کشور را نجات دهد.
9- تأسیس دانشگاه امام صادق (علیه السلام)
10- ریاست مجلس خبرگان رهبری

خصوصیات اخلاقی:
1-    بسیار خوش برخورد بودند و حیثیت و آبروی افراد را محترم می شمردند، حتی اگر با کسی اختلاف شدیدی هم داشتند، با روی گشاده و با خنده با او مطرح می کردند.
2-    ایشان بسیار به نماز شب علاقه داشتند و هیچ گاه نماز شب شان ترک نشده بود
3-    در مسائل مالی بسیار دقت می کردند و حتی برای مبالغ اندک نیز اهمیت قائل بودند که مبادا بیت المال اسراف شود.
4-    به اقرار نزدیکان ایشان، نه تنها واجبی را کنار نگذاشته و حرامی مرتکب نشده اند، بلکه هیچ گاه مکروهی از ایشان سر نزده است و حتی عملی خلاف احتیاط انجام نداده اند.
5-    در دوران طلبگی و جوانی به علت ارادت و توسل بسیار به حضرت مهدی (ارواحنا له الفداه) یکی از دوستان طلبه، ایشان را «مهدوی» نامید و پس از آن بود که به مهدوی کنی معروف شدند و پس از انقلاب نیز نام خانوادگی خود را تغییر دادند.

 
این فقیه و عالم مبارز و مجاهد، نه تنها در دوران حیات امام خمینی (رحمه الله) پیوسته از ایشان اطاعت و متابعت می کرد، بلکه پس از رحلت بنیان گذار جمهوری اسلامی، پیوسته نسبت به ایشان حب و علاقه داشتند، تا حدی که با وجود منع پزشک از راه رفتن و اصرار نزدیکان برای شرکت نکردن در مراسم سالگرد امام خمینی (رحمه الله)، در این مراسم شرکت کردند و پس از بازگشت از این مراسم بود که دچار حمله قلبی شدند و به مدت بیش از 4 ماه در حالت اغما بودند و صبح روز سه شنبه 29 مهرماه دار فانی را وداع گفتند.برچسب ها :