شهدای گمنام چرا باید دردانشگاه ها دفن شوند

این سوالی هست که خیلی ها مطرح می کنند بخصوص خوراک ماهواره ها هست که این کارها را زشت میدانند ونوعی مرده پرستی تلقی می کنند وعاملی برای تخریب روحیات جوانان دانشجو می دانند برای همین خوب هست تا ببینیم درکشورهای دیگر با سربازان گمنام  چکار می کنند.

(البته این برای آنهایی هست که الگوی غربی می خواهند وگر نه تربت شهدا دارو است)

اکثر کشورهای دنیا برای سربازان جنگی خود و مقبره‌های آن‌ها ارزش ویژه‌ای قائل هستند.

گارد احترام برای سربازان بی‌نام کاخ کرملین

در کنار دیوار غربی کاخ کرملین و در محدوده باغ الکساندر ، یک مقبره قرار دارد که متعلق به سربازان گمنام است که در هنگ کرملین خدمت می کردند. این سربازان در دفاع از مسکو در جریان حمله آلمان نازی به مسکو کشته شدند و همگی در ضلع غربی و روبروی قبر لنین و در فاصله بسیار نزدیک با آن دفن شدند. از سال ۱۹۷۷ دولت شوروی یک گارد احترام برای این مقبره تشکیل داد که همه ساله با تشریفات خاصی به این مقبره و همچنین قبر لنین ادای احترام می کنند. این مراسم یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است و سالانه هزاران نفر برای بازدید از باغ الکساندر و مقبره لنین و سربازان گمنام و همچنین مراسم ویژه گارد احترام به مسکو و دیوار غربی کرملین می آیند و از این مراسم و از این مکان ها بازدید می کنند. عکس زیر ادای احترام پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به این سربازان گمنام نشان می‌دهد.


دفن سربازان گمنام در قلب فرانسه

میدان اتوال (شارل دوگل) که اصلی‌ترین نماد فرانسه محسوب می‌شود، در اصل سمبل ایثار حدود یک میلیون سرباز فرانسوی است. اهمیت این میدان تا حدی است که رهبران سایر کشورها برای ادای احترام باید به این میدان بروند.

یادبود سربازان گمنام در دانشگاه‌های مطرح دنیا

در بیشتر دانشگاه‌های جهان برای سربازان جنگی خود مراسم یادبود برگزار می‌کنند. برخی مثل دانشگاه می‌سی‌پی‌پی به تدفین این کشته‌شدگان می‌پردازند. در محوطه این دانشگاه بیش از ۷۰۰ تن از کشته‌شدگان جنگی دفن شده‌اند! نام افرادی که هویت آن‌ها مشخص بوده است، بر روی یادبودی که در مرکز این گورستان قرار دارد، نوشته شده است.

دانشگاهایی که به پیکر سربازان دسترسی نداشتن بیادشان بنای یادبود ساختند.

دانشگاه کارولینای شمالی

دانشگاه کارولینا با ساخت و نصب یادواره‌ای از کشته‌شدگان دانشگاهی خود به بزرگداشت آن‌ها می‌پردازد.

 

 

بر روی این لوح نوشته شده: «تقدیم به فرزندان این دانشگاه که به خاطر ملتشان در جنگ سال ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ جنگیدند و آن هایی که زندگیشان به ما درس‌های فرمانده بزرگ را آموخت که کلمه وظیفه، بلندمرتبه‌ترین کلمه در زبان انگلیسی است.»

کالج oberlin، اوهایو آمریکا

این بنا نیز یادبود کسانی است که از این منطقه کشته شده‌اند. بر روی این یادبود نام ۹۶ سرباز نوشته شده است که ۵۵ نفر از آن‌ها دانشجوی همین دانشگاه بوده‌اند.
دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه کانادا «بنای یادبود سربازان» را برای زنده نگه داشتن یاد ۱۱۸۵ سرباز خود ساخته است. این سربازان که دانشجوی همین دانشگاه بوده‌اند، در جنگ‌های جهانی اول و دوم جان خود را از دست داده‌اند.

دانشگاه Caen در شهر Caen فرانسه

در این دانشگاه یادبودی به شکل ققنوس ساخته شده است. لوگوی این دانشگاه نیز الهام گرفته از همین موجود افسانه‌ای است. علت انتخاب ققنوس از این جهت است که یک ققنوس جوان از خاکستر ققنوس پیری که خود را آتش میزند متولد میشود. این دانشگاه طی بمباران نبرد معروف شهر «caen» فرانسه در جنگ جهانی دوم به کلی نابود شد، ولی این نبرد بزرگ یکی از راه‌های پیروزی متفقین در مقابل آلمان نازی میشود و این دانشگاه مجددا پس از جنگ، بازسازی شده و به یاد دوران جنگ و کشته‌های این دانشگاه، این یادبود ساخته میشود و لوگوی دانشگاه نیز از همین موجود برگرفته میشود.

دانشگاه Queen، بلفاست ایرلند شمالی

این دانشگاه نیز یادبود کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم را مقابل ورودی اصلی دانشگاه خود قرار داده است.

/ 16 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترمه

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان، و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد. . رسول خدا(ص) فرمودند: در دولت او (امام زمان) مردم آنچنان در رفاه و آسایش به سر می برند که هرگز نظیر آن دیده نشده است.[گل]

ترمه

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان، و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد. . رسول خدا(ص) فرمودند: در دولت او (امام زمان) مردم آنچنان در رفاه و آسایش به سر می برند که هرگز نظیر آن دیده نشده است.[گل]

و خدایی که دراین نزدیکیست!

واقعن ها!! من دیگه حرفی ندارم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بهرام همایون

سلام، مخلص

ترمه

هر که از چیزی بترسد از آن می گریزد،اما هر که از خدا بترسد به او پناه می برد. ارسطو[گل]

ترمه

در دعا کردن باید مانند مثل کودکی باشی که شب را به راحتی می خوابد چون اطمینان دارد که صبح ، چیزی را که از پدرش خواسته آماده است[گل]

منصور

سلام ممنون از حضورت... منم به نوبه ی خودم هفته وحدت رو به شما دوست عزیز و تمام مسلمانان تبریک میگم..

دلمشغولیهای یک مامان (آفتاب)

سلام این هم از مظلومیت شیعه هست...مظلومیتی که به ارث برده ایم از پیشوایانمان، آنان که در کل تاریخ مظلومانه شهید شدند، از اول مظلوم عالم که حقشان غصب شد و حرمتشان هتک شد و مالشان خورده شد و خانه شان آتش گرفت و همسرشان شهید شد، و ایشان فقط مامور به صبر بود...

khodai

روح شهدای عزیز شاد و درود بر انان[گل][فرشته]

تفكر ميان رشته اي

در مورد مقبره سرباز گمنام.. داستان اين وطن فروشان داخلي رو اصلا نگوييد بهتر است... وقتي آدم لقمه حرام بخورد كارش به جايي مي رسد كه با خون شهيد با جنازه شهيد با كلمه شهيد مخالف باشد.... اذا ذكرالله اشمئزت فلوبهم... حالا از دوجنسي ها و ازدواج سفيد براشون بگو چه لذتي ميبرن!!!!!!!!!!!