تملق

تملق :اظهار لطف و محبت و دوستی که با خضوع مخلوط شده باشد با آن‌که در قلب چنین نیست.

تعریف و تمجیدهای بی موردی که از دیگری می شود نشان از خفت و خواری چاپلوس و مبتلا شدنش به شرکی است که ثمره آن در اعمال و رفتار وی ظهور پیدا کرده، ننگ و عار را برای او به ارمغان آورده است.

گنهکار ممکن است پشیمان شده، توبه کند و نجات یابد،

 

 

ولی افراد مغرور، حتی درصدد توبه هم برنمی‌آیند، لذا امیدی به نجات آنان نیست. «ولاتحسبنهم بمفازه من العذاب»

 

امام علی(ع) در این رابطه فرموده‌اند:
به راستی کسی تو را دوست دارد که تملق‌گویت نباشد، و در حضورت چاپلوسی نکند و دوست واقعی کسی است که نمی‌گذارد این تعریف و تمجید به گوش تو برسد

(غررالحکم، فصل 15، شماره 17)

باز فرمودند:

کسی که مدح و ثنای تو را می‌گوید در حقیقت تو را با این کارش سربریده است.

(غررالحکم، فصل 77، شماره 124)


تملق گو دروغگوست

 

 این صفت خبیثه -که به زبان آوردن مطالبی است در مورد دیگران، در حالی که به آن اعتقادی ندارد- نهری است جاری از دریای وسیع محبت دنیا و خصلتی است به ودیعه گرفته شده از خصلتهای سگان، چرا که آداب سگان است که در انتظار لقمه‏ای دُم خود را می‏جنبانند و تملق و چاپلوسی می‏کنند. 

نراقی، ملااحمد؛ معراج السعاده، ص۲۲۵.

/ 5 نظر / 59 بازدید
وخدایی که دراین نزدیکیست

حدیثهای خوبی بود خداقوت ****** **میلاد امام حسن عسگری مبارک چشم روشنی صاحب الزمان صلوات** امام حسن عسگری فرمودند: چه زشت است برای مؤمن، دلبستگی به چیزی که او را خوار کند. (تحف العقول)

تک

اَلثَّناءُ بِاَكثَرَ مِنَ الاستِحقاقِ مَلَقٌ وَ التَّقصيرُ عَنِ الاستِحقاقِ عِىٌّ اَو حَسَدٌ؛ تعريف بيش از استحقاق، چاپلوسى و كمتر از استحقاق، از ناتوانى در سخن و يا حسد است. نهج البلاغه(صبحی صالح) ص 535 حكمت 347 سلام خدا نکنه که روزی برسه که بخواهیم تملق کسی رو بکنیم

تي تي

*سلام...*میلاد امام حسن عسگري (ع)بر ساحت مقدس امام زمان و تمام عاشقان مبارك..../للهم عجل لولیک الفرج

تي تي

کسی که تملق شما را می گوید یا سرتان کلاه گذاشته یا امیروار است که بگذارد....با كمال تاسف....////

وخدایی که دراین نزدیکیست

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ پس اگر (از سخنان خداوند) روى گردان شدند، بگو: خداوند مرا كافى است، هيچ معبودى جز او نيست، تنها بر او توكّل كرده‏ام و او پروردگار عرش بزرگ است.(توبه/129)