افسانه مثلث برمودا

بررسی مدارک موجود
با بررسی و پژوهش مدارک مربوط به حوادث ((مثلث برمودا)) روشن می‏شود که ریشه بسیاری از آن‏ها، فقط در مطبوعات است؛ آن هم نه مطبوعاتی نامعتبر و غیرقابل اعتماد که برای جلب مشتری و خوانند، و مطلبی را منتشر می‏سازند تا شمارگان بیشتری پیدا کنند.
غیرقابل اعتماد بودن مدارکی، مانند روزنامه‏ها و مجلات، در این گونه موضوعات، مسأله‏ای نیست که نیازمند دلیل باشد؛ زیرا اگر کسی به این گونه رسانه‏ها اعتماد کند، به سرعت با سؤالات فراوان روبه‏رو خواهد شد.
از این رو استناد به چنین مدارک و یا مدارک و عناوین ناشناخته، هیچ مطالب علمی را اثبات نمی‏کند.

((مثلث برمودا)) و آب و هوای آن‏
مثلث برمودا و کشورها و مناطق واقع شده در آن، از نظر آب و هوا و جریان‏های دریایی، وضعیت ویژه‏ای دارند. جریان آب‏های گرم ((گلف استریم)) – که از خلیج مکزیک آغاز شده و تا شمال دریای اطلس ادامه می‏یابد – یکی از این ویژگی‏ها است.
این جریان آب گرم – که با فشار زیاد، از خلیج مکزیک به سمت اقیانوس اطلس جریان دارد – شرایط خاصی را در منطقه ایجاد می‏کند. تلاطم آب دریا، غرش امواج، مه گرفتگی و… از جمله خصوصیات این جریان است.
((گلف استریم)) ( Gulf Stream) مهم‏ترین جریان دریایی است که از خلیج مکزیک (واقع بین کوبا و فلوریدا) شروع می‏شود. این جریان با سرعت پنج کیلومتر در ساعت، حرکت می‏کند و پهنای آن ۱۴۵ کیلومتر است. ژرفای آن در برخی نقاط، به ۸۰۰ متر می‏رسد و در هر دقیقه، دو بلیون تن آب را در امتداد سواحل ((فلوریدا)) بر روی هم می‏خزاند.
((گلف استریم))، در امتداد ساحل اقیانوس اطلس (در اطراف آمریکا) حرکت می‏کند. سپس از دماغه ((کاد)) (در ماساچوست) گذشته، به طرف مشرق می‏پیچد، آن گاه عرض اقیانوس اطلس را طی می‏کند و بر عرض آن افزوده می‏شود. در آن جا حرارتی که از نواحی گرمسیر با خود آورده بود، از دست می‏دهد و به شعبه‏های زیادی تقسیم می‏شود. یکی از آن‏ها، سواحل ((ایسلند)) را می‏شوید و دیگری کرانه‏های ((انگلستان و نروژ)) را در می‏نوردد و در آن جا یخ‏های قطبی را به عقب می‏راند وشاخه بزرگی از آن نیز در امتداد سواحل آفریقا، به جنوب می‏پیچد.(۳)
خصوصیت دیگر آن، وزش طوفان‏های موسمی است که با سرعت بالای یکصد کیلومتر، در این مناطق می‏وزد. شدّت این جریانات، به حدی است که در موارد متعددی، ایالات شرقی آمریکا را نیز دربرمی‏گیرد وموجب بروز خسارات فراوان، در این منطقه می‏گردد.

نتیجه‏گیری‏
از مجموع مطالب گذشته، روشن می‏شود که ((مثلث برمودا))، به دلیل شرایط مختلف سیاسی، نظامی و جغرافیایی، منطقه‏ای حادثه‏خیز است و به همین دلیل و نیز وجود انگیزه‏های سیاسی برای مخفی ماندن عوامل حادثه ساز، باعث شکل‏گیری افسانه هایی در اذهان مردم و سپس در مطبوعات و رسانه‏ها شده است.

مناطق دیگر خطرخیز جهان‏
در برخی نقاط کره زمین نیز محدوده‏هایی یافت می‏شود که ((خطرخیز)) هستند و به جهت حوادثی که در آن رخ داده است، شهرتی کسب کرده‏اند؛ مانند ((مثلث شیطان)) در اقیانوس آرام و در نزدیکی‏های ژاپن قرار دارد و به دلیل کثرت حوادث دریایی در آن به ((مثلث شیطان)) معروف شده است.
ترافیک سنگین هوایی و دریای منطقه برمودا
((جزیره برمودا)) – سالانه پذیرای صدها هزار جهانگرد است – و نیز سایر مناطق واقع شده در ((مثلث برمودا))، از پرترافیک‏ترین مناطق دریایی و هوایی جهان به شمار می‏آید. ده‏ها خط هوایی، روزانه به این منطقه پرواز دارند و صدها خط دریایی در این منطقه، به حمل مسافر و بار مشغول‏اند و هیچ توجهی به افسانه‏های ساخته شده درباره ((مثلث برمودا)) ندارند

تبلیغات استعماری‏
استعمارگران و ابرقدرت‏های جهان – به ویژه آمریکا و رسانه‏های غربی – هر زمان که سیاست‏شان اقتضا کند، فضاهایی را ایجاد می‏کنند که بسیار اغفال کننده و وارونه نشان دهنده حقایق است.
در مورد ((برمودا)) نیز همین پدیده – به دلایلی که قبلاً گذشت – اتفاق افتاده است.
مثال مشهور و جاری این مدعا، تبلیغات فریبکارانه آمریکا درباره تروریسم است. مجموعه تبلیغات جهانی درباره ((تروریسم)) برای کسی که آن روی سکه را ندیده باشد، تردیدی باقی نمی‏گذارد که فلسطینان، حزب الله و…، ترووریست هستند و آمریکا و اسرائیل، از خود دفاع می‏کنند!
تبلیغات جهت دار، درباره ((مثلث برمودا)) و حادثه‏های آن نیز برای برخی افراد بی‏اطلاع و یا افسانه‏گرا، چنین تخیلی را پیش آورده که واقعاً در آن جا خبر ویژه‏ای است. برای مثال همین شرایط، زمینه را برای سوءاستفاده برخی از فرصت‏طلبان، فراهم می‏ساخت. آنان با اختفای کشتی‏های خود، خبر از ناپدید شدن آن می‏دادند و از شرکت‏های بیمه، غرامت دریافت می‏کردند. سپس همان کشتی را با نام دیگر و تغییر بعضی از ظواهر، در نقطه‏ای دیگر به ثبت رسانده و مجدداً می‏فروختند و یا از آن بهره‏برداری می‏کردند.

گزارش‏های نظامی‏
یکی از مستندات داستان‏سرایان ((مثلث برمودا))، گزارش‏های نظامی است. گرچه به نظر می‏رسد بیشتر آنان، ساختگی و بدون مدرک باشد؛ ولی این نکته روشن است که ((مسائل نظامی)) از اخبار سرّی به شمار می‏رود و در بسیاری از موارد، پس از خبرهای ساختگی نظامی، به جهت ردگم‏کردن و پوشش دادن به حرکات نظامی، انتشار یافته است.
بنابراین درمقوله خبرهای نظامی، باید این مطلب مورد توجه باشد، خصوصاً وقتی سند اخبار رسانه‏ها باشد.

موقعیت جزیره خضراء
چنان که در شماره‏های پیشین بیان شد، محل ((جزیره خضراء)) در دریای سفید مدیترانه) فعلی است. این وصف، از گذشته‏های بسیار دور، برای این دریا اطلاق می‏شد و هم اکنون نیز به همین نام خوانده می‏شود. دلیل آن نیز رسوبات سفید رنگ بستر دریا است؛ به گونه‏ای که آب آن، سفید به نظر می‏رسد. چنان که دریای سیاه و دریای سرخ نیز به همین دلیل، سیاه و سرخ نامیده شده‏اند .
بنابراین محل ((جزیره خضراء)) در داستان جزیره با سواحل غربی اقیانوس اطلس و جزایر برمودا و امثال آن ارتباطی ندارند.

خدشه بر چهره مهدویت و امام زمان‏
گذشته از اشکالات متعدد و تاریخی داستان ((جزیره خضراء))، تطبیق آن بر ((مثلث برمودا)) علاوه بر آن که ترسیمی نادرست و غیرمعتبر است؛ چهره امام زمان (عج) را نیز مخدوش می‏سازد.
آنچه در داستان ((جزیره خضرا)) آمده، آن است که کشتی‏های دشمنان غرق می‏شود؛ نه این که تعداد زیادی هواپیما و کشتی – آن هم بدون آن که خصومتی داشته باشند – به قعر دریا فرستاده می‏شوند و یا از صحنه روزگار محو می‏شوند.
چنین تصوراتی، اساساً با رسالت امام زمان (عج) و سیره آن حضرت و پدران گرامی‏اش، در تضاد کامل است. چه این که غرق و نابود کردن اموال کسانی که خصومتی با آن حضرت ندارند، کاری نیست که در شأن پیشوایان معصوم(ع) باشد.

بنای برباد و اقرار بر خداوند
از جمله گناهان بسیار بزرگ، در واقع نسبت دادن دروغ و افترا، به خداوند و اولیای او است. قرآن مجید در موارد متعددی، این حقیقت را بیان فرموده است: ((و من اظلم ممن افتری علی الله کذباً))؛ ((چه کسی ستمکارتر است از کسی که به خداوند دروغ ببندد)).
اساس داستان ((جزیره خضراء))، چیزی نیست که بتوان آن را به امام زمان (عج) نسبت داد و بر حسب موازین شناخته شده، به هیچ وجه قابل اعتماد و استفاده نیست.
با وجود این همه ضعف و کاستی، متأسفانه برخی افراد ساده لوح و سطحی‏نگر، نه تنها به این نکته توجه ندارند؛ بلکه با تطبیقی بی‏جا و نامعقول، چهره امام زمان (عج) را مخدوش نموده و آن را به گونه‏ای ترسیم می‏کنند که هیچ نسبتی با شخصیت آن حضرت و پدران گرامی‏اش ندارد.
در مورد ((جزیره خضراء)) و تطبیق نادرست آن بر ((برمودا)) باید گفت:
یکم. اصل داستان غیر قابل قبول است؛
دوم. ((جزیره خضراء)) در دریای مدیترانه است، نه اقیانوس اطلس؛
سوم. وقایع ((مثلث برمودا)) ساخته رسانه‏های غربی و افسانه‏سازان است؛
چهارم. بر فرض که افسانه‏های ((برمودا)) صحیح باشد، هیچ ربطی به امام زمان و مقام آن حضرت ندارد

/ 2 نظر / 41 بازدید
پاتوق طلاب

سلام عزاداریتون قبول به روزم خوشحال میشم یه سری بزنی

منتظر

بزرگوار سلام علیکم. خداقوت. التماس دعا . یاحق.