;امیدواریت به آنچه امید نداری بیش از چیزی باشد که امید داری،

«وَلاَ تَیْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ یَیْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ ؛ از رحمت خدا مأیوس نباشید که همانا از رحمت خدا جز کافران مأیوس نمی باشند.» (یوسف آیه 87)«وَ مَن یَقْنَطُ مِن رَّحْمَةِ رَبِّهِ إِلاَّ الضَّآلُّونَ ؛ و چه کسی جز گمراهان از رحمت پروردگارش ناامید می شود؟» (حجر:56)

و از آنجا که سبب یأس از پروردگار عالم، اعتقاد نداشتن به قدرت و کرم و رحمت بی پایان اوست، آن را موجب کفر صاحب خود معرفی کرده است . امید به خداوند سرمایه همه انبیای الهی و حرکتهای توحیدی در طول تاریخ بوده است.

ناامیدی بزرگترین بلا و آسیب

 امیرالمومنین علی(ع)،  «اعظم البلاء انقطاع الرجاء» (غررالحکم)

همچنان می فرمایند: «ناامیدی قاتل صاحب خویش است.» (غررالحکم)

پس از شرک به خدا، هیچ گناهی بزرگتر از یأس نیست،

زیرا هر گناهی که از شخص سر می زند، تا وقتی که مأیوس نباشد ممکن است در صدد توبه بر آمده و با استغفار آمرزیده شود، ولی شخص مأیوس آمرزیده شدنی نیست، زیرا امیدی به آمرزش و مغفرت خدا ندارد تا توبه نماید. از این گذشته، یأس از رحمت و مغفرت الهی سبب جرأت بر ارتکاب گناهان نیز می گردد.

مردی به امیرالمومنین(ع) عرضه داشت: مرا موعظه کن،

حضرت فرمود:

از آنان مباش که نجات در آخرت را بدون عمل امید دارند و توبه را در فضای تاریک آرزوی دراز می خواهند، گفتارشان درباره دنیا گفتار اهل زهد ولی عملشان عمل خواهندگان دنیاست.»(بحارالانوار72: 199)

«امیدواریت به آنچه امید نداری بیش از چیزی باشد که امید داری،

موسی بن عمران به امید قبسی از آتش از پیش زن و فرزند خود رفت، به مقام کلیم اللهی رسید و با منصب پیامبری بازگشت. ملکه سبا برای دیدن سلیمان و کشورش رفت ولی بدست سلیمان مسلمان شد، ساحران فرعونی برای عزت گرفتن از فرعون رفتند، اما مومنین واقعی بازگشتند.» (بحار71: 134)

دعا و درخواست از خدا، یکی از ثمرات مهم امیدواری به اوست

/ 18 نظر / 123 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تي تي

بزرگترين خشنودي هاي زندگي، زماني به دست مي آيد كه انسان بداند در راستاي باورهاي راستين خود، رفتار كرده است.((آنتوني رابينز))

مدافعان حرم

پایگاه رسمی مدافعان حرم http://www.modafeon.blog.ir ما را با درج لینک در وبگاه خود حمایت نمائید یاعلی

Ya Mahdi

بیا فدایت شوم... . می دانم بالاخره یک روز جمعه می آید . سکوت و سکوت و اشک ... . نگاه و نگاه و اشک ... . ضربان قلبم ... روی ماهت ... حال دلم ... . آخ حالِ دلم چقدر خوب می شود. . بیا فدایت شوم ... اللهــم عجـل الـتولیـک الفـرج . . . سلـام خستــه نبــاشید بــامطلبــی در بــاره ی شبــاهـت هــای امــام زمــان(عج) بــروزیــم... خــوشحـتل میشیــم بــه وب مـا بیــایـن ونظـرتــون رو بگیـد... ممنــون یــاعلـــــی[گل][گل][گل]

ترمه

خداوندا تو در فهم نگنجی و من خیلی کوچک ولی جالب اینجاست که .... تو به این بزرگی من کوچک را فراموش نمیکنی ؛ ولی من به این کوچکی تو را فراموش کرده ام . . . بـــار الها تـــو نادیده می ‌گیری مــــن هم نادیده می گیرم تـــو خطاهایـم را مـــن عطاهایـت را... مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد ؛ چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند....با سلام ، عرض ادب و احترام و تشکر فراوان بابت حضور همیشه سبز شما[گل]

ترمه

بار الها؛ به تو دل بسته ایم و هر زمان میگوییم: "الهی و ربّی من لی غیرک"

حرمان

سلام خیلی وبلاگ خوبی دارید استفاده کردم

Ya Mahdi

بیا فدایت شوم... . می دانم بالاخره یک روز جمعه می آید . سکوت و سکوت و اشک ... . نگاه و نگاه و اشک ... . ضربان قلبم ... روی ماهت ... حال دلم ... . آخ حالِ دلم چقدر خوب می شود. . بیا فدایت شوم ...

مامان اعظم

خدایا ... کوچکترین اعمال ما را به کرمت برکت بخش... و بزرگترین نتایج را حاصل کن . الهی آمییین.