جوادی! فلسفه بخوان،عرفان بخوان!

در میان رزمندگان نوجوان باصفایی بود که ۱۴ سال داشت. پایین ارتفاع چشمه ای بود و باران گلوله از سوی عراقی ها می بارید. لذا فرماندهان گفتند برای وضو هم به آنجا نروید. بالا بنشینید و همانجا تیمم کنید.

هنگامی که آیت الله جوادی تشریف آوردند، دیدند که آن نوجوان ۱۴ ساله داشت به سمت چشمه می رفت برای وضو. بسیجیان هر چه فریاد زدند نرو خطرناک است، آن نوجوان گوش نکرد.

آخر متوسل شدند به این عالم وارسته، حضرت آیت الله جوادی آملی که آقا! شما کاری بکنید. آقا نوجوان را صدا کردند که عزیزم کجا می روی؟ گفت میروم پایین وضو بگیرم.

گفتند پسر عزیزم! پایین خطرناک است. فرماندهان گفتند می توانی تیمم کنی. شما تکلیفی ندارید. همان نماز با تیمم کافی است.

نوجوان نگاهی بسیار زیبا به چشمان مبارک این عارف بزرگوار کرد و لبخند زیبایی زد و گفت بگذارید حاج آقا نماز آخرمان را با حال بخوانیم و رفت وضو گرفت و یک نماز باحالی خواند و برگشت.

دقایقی بعد قرار بود عده ای از بسیجیان بروند جلو و با عراقی ها درگیر شوند. اتفاقا یکی از آنها همین نوجوان ۱۴ ساله بود. یکی دو ساعت بعد آیت الله جوادی را صدا کردند و گفتند حاج آقا بیاید پایین ارتفاع. دیدند جنازه ی آوردند. آیت الله جوادی آملی نشستند و دیدند همان نجوان با همان لبخند زیبا پرکشیده و رفته.

آیت الله جوادی آملی کنار جنازه اش روی خاک نشستند، عمامه از سر برداشتند و خاک بر سر مبارکشان ریختند و گفتند :
جوادی! فلسفه بخوان. جوادی! عرفان بخوان. امام به اینها چه یاد داد که به ما یاد نداد؟!
من به او می گویم نرو و او می گوید بگذار نماز آخرم را با حال بخوانم. تو از کجا می دانستی که این نماز، نماز آخر توست؟

جهان نیوز

/ 12 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تي تي

امام محمد باقر (ع): دعای انسان پشت سر برادر دینی اش، نزدیکترین و سریعترین دعا به اجابت است. السلام علیک یا محمد بن علی، ایها الامام الباقر، یابن رسول الله سالروز شهادت پنجمین پیشوای عطوف شیعیان، امام محمد بن علی الباقر(ع) بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد.....التماس دعا

تي تي

امام محمد باقر (ع): دعای انسان پشت سر برادر دینی اش، نزدیکترین و سریعترین دعا به اجابت است. السلام علیک یا محمد بن علی، ایها الامام الباقر، یابن رسول الله سالروز شهادت پنجمین پیشوای عطوف شیعیان، امام محمد بن علی الباقر(ع) بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد.....التماس دعا

ترمه

یکی از فرق های انسان با خدا این است که انسان تمام خوبی ها را با یک بدی فراموش می کند، ولی خدا تمام بدی ها را با یک خوبی فراموش می کند...[گل]

باران

واقعا زیبا بود...![گل][گل]

ترمه

سلام و عرض ارادت..پیشاپیش،عیدتون مبارک. . پروردگارا ؛رحمتي فرما كه آنچه در این روز مبارک،ذبح مي شود منيت هاي ما باشد به پاي ربوبيت تو . . اميدوارم فردا غمهايتان قربان شاديهايتان گردد، امیدوارم خالق متعال،خاك عرفات را، آب زمزم را ،كوه حرا را،جرأت ابراهيم را ، طاقت اسماعيل را ،وصال معشوق را صاحب كعبه نصيبتان كند. شبتون بخیر...روزگارتون به زيبایي گلستان ابراهيم وپاكي چشمه زمزم.

آسمان

تو سن پایین به کجا رسیده ...؟!! این عزیزان مشغولیت ذهنی شون چی بوده ...؟؟! خوش به سعادتشون

آسمان

پروردگارا.. رحمتي فرما.. كه آنچه ذبح مي شود.. نفسانيت هاي ما باشد.. به پاي ربانيت تو.. عيد قربان مبارك..

تی تی

آرزویم برایت این است: در میان مردمی که می دوند "برای زنده بودن" آرام قدم برداری برای " زندگی کردن[گل]